top of page

Як шукати роботу під час війни: 7 порад для кандидатів

Війна багатьох залишила без роботи і диктує нам сьогодні умови, в яких потрібно актуалізувати власні навички. Як шукати роботу в часи невизначеності? Порадами ділиться Олена Куцоконь, керівниця департаменту рекрутменту компанії Smart Solutions.Зробіть «ревізію» своїх пріоритетів


Пошук роботи, яка приносить не тільки гідний фінансовий дохід, а й емоційне задоволення – лишається важливим і під час війни. Проте пріоритети, зважаючи на складні обставини, можуть дещо змінитися.


Через повномасштабну війну багато українців втратили роботу і це стало важким випробуванням. Кар’єрні можливості, додаткові пільги, статус компаній та локація набули другорядного значення. Стабільна зарплата, можливість працювати в безпечному місці або дистанційно – ось головні критерії українця при виборі роботодавця, адже це питання безпеки, не тільки фізичної, а й психологічної.


Важливою для кандидатів є і позиція роботодавця щодо війни та дії, спрямовані на допомогу українцям та ЗСУ.


Слід зазначити, що у зв’язку з високим рівнем безробіття пошукачі частіше готові до швидкого перепрофілювання, що значно збільшує шанси на працевлаштування. Допомогти в цьому можуть безліч безкоштовних курсів у різних сферах, які пропонуються безробітним.


Зважайте, як компанія проявила себе в кризу


Майже всі компанії відчули на собі всі труднощі війни. Насамперед це стосується емоційного стану співробітників, фінансових обмежень та питань безпеки.


Співробітники – це головний ресурс будь-якого бізнесу, тому обов’язок кожного роботодавця – піклуватися про них та допомагати.


Більшість компаній у перші тижні війни поставили бізнес-процеси на паузу та зосередились на безпеці працівників. Тож оцінюючи бренд роботодавця, варто звертати увагу, як саме компанія підтримала команду. Це є свідченням її ставлення до співробітників.


Так, основними заходами роботодавців були і є:


 • релокейт співробітників

 • додаткова фінансова допомога

 • допомога з житлом

 • психологічна підтримка

 • відмова від звільнення співробітників

 • допомога працівникам та їхнім близьким, які долучилися до ЗСУ тощоНе менш важливим при виборі роботодавця є розуміння того, чи підтримує компанія будь-які зв’язки з державою-агресором та як власники ставляться до війни.


Уважно відгукуйтеся на вакансії


Через високий попит на вакансії роботодавці стали більше фокусуватися на hard skills кандидатів. Тому рекомендуємо більш детально описати професійні навички в резюме.


Розглядаючи вакансії, зверніть увагу, чи є інформація про компанію у відкритому доступі. Подивіться сайт компанії, контент, місцерозташування офісів. Не полінуйтеся знайти відгуки про роботодавця: нерідко за їх допомогою можна оцінити, наскільки роботодавець прозорий, соціально активний, добропорядний щодо виплат і чи «здорова» в компанії корпоративна культура.


Будьте готові до нових особливостей інтерв’ю


Під час воєнного стану рекрутмент змінився, але не зупинився. Співбесіди продовжуються, а конкуренція серед кандидатів суттєво збільшилася. З іншого боку, перед рекрутерами та HR-менеджерами постає непросте завдання: збалансувати підтримку кандидатів і обрати відповідного вакансії спеціаліста. І тут важливо в правильній пропорції проявляти емпатію і водночас враховувати інтереси й цілі компанії.


Змінилися і правила проведення інтерв’ю. Як рекрутеру, так і кандидату на початку співбесіди варто домовитися про поведінку в разі повітряної тривоги. Співбесіду можна перенести на інший час або ж переміститися в безпечне місце.


Крім стандартних запитань, рекрутери часто ставлять питання, пов’язані з воєнними ризиками. Наприклад, чи перебуває кандидат на військовому обліку, чи має можливість релокейту в більш безпечне місце, чи готовий переїхати в іншу країну, чи може працювати віддалено зі стабільною якістю інтернету тощо.


Поставте рекрутеру зустрічні запитання


Співбесіда – це завжди стрес, а в умовах війни він ще більше загострюється. Але кандидатам слід пам’ятати, що наразі рекрутери зберігають високий рівень емпатії, тож атмосфера сприяє позитивному настрою.


Попри нестандартні та складні умови сьогодення, життя продовжується. Майбутнє залежить зокрема й від професійних досягнень. Важливо об’єктивно оцінювати перспективи в компанії та не соромитися ставити стратегічно важливі питання на співбесіді. Пам’ятайте: не тільки компанія обирає вас, але й навпаки. Тож коли настане ваша черга ставити питання, слід зрозуміти, як роботодавець адаптувався до обставин війни. Крім стандартних і звичних питань, поцікавтеся:


 • яких антикризових заходів вжила компанія

 • яких результатів досягла з початку війни

 • як ставиться до скорочення штату працівників

 • які соціальні програми передбачені для працівників та їхніх родин

 • як роботодавець ставиться до гібридного або віддаленого графіка роботи

 • як відбувається робочий процес у разі повітряної тривоги тощо


Готуйтеся адаптуватися до нових HR–практик


Робота під час війни – це незвіданий, сміливий досвід для нас. У нових реаліях ми змушені адаптуватися до обставин та трансформувати робочий процес. Окрім звичних задач, тепер у фокусі завжди безпека. Незалежно від того, новий ви співробітник чи працюєте в компанії давно, головною перешкодою для робочого процесу є неможливість планувати свій графік, тож варто бути готовими до гнучкого. Сучасному українцю вже звично працювати вночі, бо ніхто не знає, коли пролунає сирена і чим закінчиться тривога. До того ж доводиться підлаштовуватися до графіка відключень електроенергії.


Процес адаптації в новій компанії зазнав суттєвих змін. Роботодавці часто не наполягають на присутності в офісі офлайн. Майже всі HR-практики переведені в дистанційний формат. Така форма співпраці значно розширює географію пошуку кандидатів та роботодавців. Пріоритетом для сторін лишається співпраця в безпечному місці. Отже, всі етапи онбордингу плануються онлайн. Із часів пандемії це практикували багато компаній, але війна зробила такі практики частішими.


Іноді, навпаки, кандидатам необхідно переїхати у більш безпечний регіон. У такому разі роботодавці зазвичай пропонують фізичну адаптацію в офісі (за умови наявності). Багато компаній допомагають новим співробітникам із переїздом та житлом за потреби.


На етапі онбордингу більше уваги приділяється емоційній підтримці, безпеці та стресостійкості. Бо зараз як ніколи важливі взаємодопомога та порозуміння.


Розгляньте нові професійні можливості


З одного боку війна змусила багатьох поставити на паузу професійний розвиток. З іншого, відкрила нові можливості, наприклад, для світчингу.


Найбільш перспективними сферами для зміни професії є IT, маркетинг, контакт-центри та інтернет-продажі. Безліч українських та міжнародних навчальних майданчиків в умовах війни пропонують безкоштовні курси для охочих змінити професію. Головне – бажання та терпіння. Також чимало лояльних роботодавців готові приймати на роботу новачків без досвіду та навчати. Війна навчила українців єднатися та підтримувати одне одного.


Проте при зміні професії слід ретельно оцінити свій ресурс та вивчити потреби ринку. При оцінці своїх можливостей у новому напрямку варто взяти до уваги вже розвинуті навички, та компетенції, що допоможуть швидше та ефективніше адаптуватися. Ідеальним додатком до успішного світчингу є спілкування з людиною, яка вже має певний досвід у потрібному напрямку. Так ви зможете об’єктивно оцінити плюси та мінуси нової професії. Стануть у пригоді й кар’єрні консультації спеціалістів.


Перш ніж змінити професію, проведіть власний SWOT-аналіз: проаналізуйте ваші слабкі та сильні сторони, можливості у межах нової сфери та загрози або ризики, з якими є ймовірність зіткнутися.


Бажано обирати найбільш знайомі для себе функції, які збігаються з уже здобутим досвідом, знаннями, особистими якостями та цінностями. Головне – не бійтеся змін, найчастіше за ними – нові можливості.


145 переглядів

Kommentare


bottom of page